Kariesa profilakse – mutes dobuma higiēna

Lai pacienta zobi un smaganas paliktu veselas, regulāri, vismaz 2 reizes gadā, jāapmeklē zobu higiēnists.
Ja cilvēks pats pilnībā nenotīra mīksto aplikumu ap zobiem, siekalu ietekmē tas mineralizējas un pārvēršas par zobakmeni. Zobakmens rada dažādas apkārtējo audu slimības. Ilgākā laika posmā, ja cilvēks neko nedara, tas var novest pie smaganu atkāpšanās no atsevišķiem vai visiem zobiem, zobu rindu deformācijas, spraugu veidošanos starp zobiem.
Zobu higiēnists noņem ap zobiem izveidojušos mīksto aplikumu un zobakmeni, zobus pulē ar abrazīvu pastu, izdiegto un uzklāj fluoru un minerālvielas saturošu masku, kas:
– Samazina zobu jūtību,
– Aptur intensīvu kariesa gaitu, kā arī sakņu kariesu,
– Paaugstina zobu emaljas mikrocietību un rezistenci,
– Atjauno zobu emaljas minerālo sastāvu pēc zobu balināšanas.
Minerāla gēla aplikācijai jālieto kapes.
JAUNUMS. Varam piedāvāt ērtas kapes, ko pacients var sagatavot arī mājas apstākļos.
Zobakmens noņemšanai izmanto speciālu ultraskaņas aparātu. Pēc procedūras zobi kļūst gaišāki. Pirmajās dienās tie var būt jūtīgi, tāpēc iesakām iegādāties speciālas zobu pastas, kuru sastāvā būtu minerālvielas. Higiēnists sniedz konsultācijas par zobu balināšanu un zobu pastām.

Balināšana un baltināšana

Zobu balināšana ir visātrākā metode, kā iegūt baltākus un mirdzošākus zobus. Katram individuāli tiek izvēlēts tonis, līdz kuram ieteicama balināšana.
Baltināšana ir saudzējošāka zobiem, bet ilgstošāka metode. Šajā procesā visbiežāk izmanto speciālas zobu pastas.

MINERĀLVIELU SATUROŠAS ZOBU PASTAS

  • Kalcijs, fosfors, magnijs – šīs minerālvielas ir galvenās zobu pastas veidojošās sastāvdaļas un visa mūža garumā piedalās zobu vielu maiņā.
  • Bromelaīns – ferments, kurš aizkavē zobu aplikuma veidošanos, padarot tos tīrākus, tam piemīt pretiekaisuma un pretvīrusu iedarbība.
  • Ksilīts – nomāc kariesu izraisošās mikrofloras attīstību. Netraumē zobu emalju. Garantē zobu aizsardzību pret aplikumu veidošanos līdz nākamajai tīrīšanas reizei. Netraumē zobu emalju.

PARASTĀS ZOBU PASTAS

  • Visbiežāk satur fluoru, kura efektivitāte zobiem nobriestot samazinās.
  • Aplikums un pigmenti tiek noņemti pateicoties abrazīvu mehāniskai iedarbībai.
  • Aplikums var būt jūtams jau pēc pāris stundām.
  • Pastas ar paaugstinātu attīrošu efektu parasti satur daudz abrazīvu, tamdēļ var pārmērīgi deldēt zobu emalju un saskrāpēt zobu, plombu un protēžu virsmas.

– Kosmētiskā zobu restaurācija

Kosmētiskā zobu restaurācija palīdzēs nolīdzināt zobu rindu, noslēpt nevajadzīgas platas atstarpes starp atsevišķiem zobiem, izņemt vecās, krāsu mainījušās plombas.

– Zobu terapeitiskā ārstēšana

Plašākai sabiedrībai tā ir pazīstama kā kariesa ārstēšana. Kariess ir zoba cieto audu bojājums. Jo ātrāk tiek uzsākta tā ārstēšana, jo mazāks būs zoba bojājums. To izraisa vitamīnu, minerālvielu, kalcija, fosfora trūkums organismā. Tādēļ uzturā jālieto daudz augļu un dārzeņu, mazāk balto miltu saturošu produktu un saldumu. Riska pacienti ir grūtnieces un pusaudži. Visbiežāk kariess veidojas un progresē, ja ir slikta mutes dobuma higiēna.

Kariesa sākuma stadijā sūdzību nav. Kad tiek bojāta zobu emalja, parādās sūdzības uz skābumu, saldumiem. Ja bojājums ir sasniedzis zoba dentīnu, tad sūdzības ir uz karstu un aukstu. Šajā laikā griežoties pēc palīdzības, mums būs jāiztīra kariozās masas no bojātā zoba dobuma un jārestaurē zobs ar plombas palīdzību. Varam piedāvāt:
– Gaismā cietējošas kompozītplombas /tās cietina ar heliolampu/
– Amalgamas plombas.
No 6.-8.zobiem dažkārt nākas ieteikt likt amalgamas plombas, ja kariess ir sabojājis zoba audus zem smaganas.

– Zobu endodontiskā ārstēšana

Ja pacients savlaicīgi nav griezies pie stomatologa, kariesu izraisošās baktērijas nokļūst līdz pulpai un veidojas pulpīts – zoba nerva iekaisums. Ārstēšana paliek daudz ilgāka un darbietilpīgāka, tādēļ arī dārgāka. Pie šādas diagnozes pacientam ir lēkmjveida sāpes, raksturīgas nakts sāpes. Sāpes var izplatīties uz blakus esošajiem zobiem, ausīm un deniņiem. Ārstēšana notiek vairākos seansos:
1. seansā, lietojot anestēziju, tiek izņemts bojātais nervs, kanāls tiek mehāniski ar endodontijas instrumentiem iztīrīts, izmazgāts un izsausināts. Uz starpseansu zobā tiek atstāts kāds no kaļķi saturošajiem preparātiem. Zoba dobumu slēdz ar pagaidu plombu.
2. seansā kanāls tiek aizpildīts ar gutaperču un kādu no endodontijā lietojamām pastām. 1 – 2. seansa darbība tiek kontrolēta ar RVG (digitālo rentgenu). Visi uzņēmumi tiek saglabāti datorā un pēc tam pievienoti pacienta kartiņai.
3. seansā notiek bojāto zoba cieto audu aizvietošana ar plombu – gaismā cietējošo kompozītmateriālu vai amalgamu. Klīnikā tiek lietoti ASV un Vācijā ražotie plombējamie materiāli.

– Zobu ķirurģiskā ārstēšana, implanti

Lai veiktu kvalitatīvas ķirurģiskas manipulācijas, ir vajadzīga laba anestēzija. Lietojam anestētiskus līdzekļus, kuru darbības ilgums ir 2 – 4 stundas. Mūsdienās lietojamiem pretsāpju preparātiem praktiski nav kontrindikāciju. Tie ir nekaitīgi sirdij, netiek cauri placentas barjerai un nenonāk mātes pienā. Anestēziju varam veikt praktiski bez sāpēm – sākumā ap uz smaganas aplicējam anestezējošu gēlu, tad adatas dūriens būs nesāpīgs.
Pie mums zobu ekstrakcijas tiek veiktas saudzējoši, jo pacientam kaut kad nākotnē varētu būt vēlēšanās ielikt implantus. Tad būs svarīgi, lai viņa paša kauls būtu pēc iespējas vairāk saglabāts.
IMPLANTS ir titāna sakausējuma skrūve, kuru ievieto tieši žokļa kaulā ar speciālu instrumentu palīdzību un aizvieto zaudēto zoba sakni.
Pastāv iespēja ievietot implantu arī tūlīt pēc zoba ekstrakcijas, ar nosacījumu, ka saknes galā nav iekaisuma procesa. Pirms šādām procedūrām pacientam tiek sastādīts ārstēšanas plāns un nozīmēti papildus izmeklējumi.

Zobu protezēšana sniedz iespēju atjaunot ekstrahētus vai slimības (traumas) rezultātā zaudētus zobus. 

Ja trūkst viens zobs, pārējie var pamazām pārvietoties, kas noved pie zobu sakodiena izmaiņām. Izmainīts sakodiens var kļūt par iemeslu žokļu saslimšanai, apgrūtināt zobu tīrīšanu, palielināt kariesa un smaganu saslimšanas risku. Trūkstošie zobi apgrūtina barības sakošanu un padara mazāk pievilcīgu Jūsu smaidu. 

– Izņemamās protēzes

Izgatavojam daļējas un totālas plates no plastmasas. Jaunums – varam izgatavot parciālas plates no Valplast elastīgā materiāla, kas nodrošina maksimālu komfortu. Lai nodrošinātu perfektu plates fiksāciju, piedāvājam dažādas konstrukcijas lokus.

– Neizņemamās protēzes

Neizņemama tiltveida protēze (tilts) ir konstrukcija, kas sastāv no viena vai vairākiem mākslīgiem zobiem, aizstājot trūkstošos zobus. Tie tiek piestiprināti pie blakusstāvošiem dabīgiem zobiem ar fiksācijas elementu palīdzību.
Neizņemamās tiltveida protēzes atjauno sakodiena efektivitāti līdz 100%. Pēc izskata tie pilnībā atbilst Jūsu dabīgajiem zobiem.
Ieteicams lietot gadījumos, ja ir neliels zobu zaudējums un ir saglabāti atsevišķi zobi. Iespējami šādi neizņemamo protēžu veidi:

  • Tilti un kroņi – pieejami štancētie vai lietie. Lietie ir daudz precīzāki, netraumē smaganu, nodrošina estētisku izskatu.
  • Metāliskie
  • Plastmasas
  • Metālkeramikas

– Mikroprotēzes

Lieto gadījumos, ja trūkst viens zobs. Šīs protēzes izgatavo no stikla šķiedras un to ievietojot nav jāapslīpē blakus esošie zobi.

Plāksnītes
Plāksnītes parasti veido no porcelāna, tās ir estētiski skaistas, izskatās dabīgas un ir ilgstoši valkājamas. Ar plāksnītēm var koriģēt arī zobu formu, krāsu, garumu, saglabājot zobus viegli tīrāmus un kosmētiski skaistus.
Plāksnīšu izgatavošana prasa nelielu zoba emaljas redukciju (noslīpēšanu), tās fiksē pie zoba ar speciālu saistvielu.

– Implanti

Protezējam uz Straumann, Alfa Bio un Medentika sistēmu implantiem. Implantoloģija tika apgūta Vācijā un Lietuvā, kursos par dažādām implantu sistēmām.

Liekot implantus, ļoti labi var aizvietot viena zoba trūkumu, neslīpējot divus blakus esošos zobus. Var veidot tilta protēzi uz implanta zobiem. Dzīves laikā cilvēki bieži zaudē piektos, sestos un septītos zobus. Parasti piedāvā izņemamo protēzi. Tas daudzus var neapmierināt. Tā kā totālas protēzes apakšžoklī slikti turas, tad var ievietot 2 vai 4 implantus, kas uzlabotu totālās plates fiksāciju. Jārēķinās, ka, liekot implantus, līdz īsto protēžu uzlikšanai jāgaida pieci-seši mēneši. Dažos gadījumos ir iespēja uzlikt pagaidu protēzi.

Close Menu